کامپاند چیست ؟
کامپاند یکی از انواع بی شمار محصول های پلیمری می باشد که از ترکیب پلیمرها و افزودنی هایی خاص به جهت افزایش مقاومت و هم چنین اماده کردن پلیمر برای استفاده از آن در صنایع مختلف به وجود می آید
به واحدهایی که کامپاندها را می سازند، کامپاندر می گویند. استفاده از کامپاند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی ،هزینه و وقت میشوند. 
امروزه در بسیاری از صنایع از این دسته پلیمری استفاده می کنند. ترکیبات پلیمری بسیار مفید هستند. این مواد آنقدر همه کاره هستند که تقریباً می توان آنها را به هر چیزی تبدیل کرد. کامپاند نه تنها سبک وزن است بلکه همچنین سخت، انعطاف پذیر و بادوام هستند.
معروفترین انواع کامپاندها:
به طور کلی در بسیاری از کاربردها نیاز داریم تا به پایه های پلیمری، مواد دیگری هم اضافه کنیم تا خواص خاصی را بدست بیاوریم. دو نوع از رایج ترین کامپاندهای پلیمری، کامپاند پلمیری پلی اتیلن و کامپاند پلیمری پروپیلن هست. در واقع زمانی که به پلیمری از نوع ساختار پلی اتیلن افزودنی هایی اضافه می کنیم، حاصل کار کامپاند پلیمری پلی اتیلن است و در مقابل وقتی به پلیمری از نوع ساختار پروپیلن افزودنی هایی اضافه شود حاصل، کامپاند پلیمری پلی پروپیلن است.

صنایع مختلف بستگی به کاربردهای مورد نظر در تولید محصولاتشان، از کامپاندهای پلیمری استفاده می کنند. در بسیاری از صنایع، استفاده از هر دو امکان پذیر است ولی به طور کلی به دلیل خواصی که پلی اتیلن ها دارند بیشتر در صنایع بسته بندی، خودروسازی و... بکار گرفته می شوند و به دلیل خواصی که پروپیلن ها دارند در صنایعی مثل لوله، لوازم خانه و... بیشتر بکارگرفته می شوند.
کاربرد کامپاند پلیمری:
انواع کامپاند با توجه به خواص و ویژگی‌هایی که دارند، در صنایع گوناگون تولیدی مورد مصرف قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین کاربردهای آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاربرد در دستگاه‌های تولید لوله‌های آبرسانی و فشار قوی
تولید انواع فیلم‌های بادی و دمشی
کاربرد در خودروسازی مانند تولید سپر خودرو
تولید لوازم خانگی، وسایل و اسباب‌بازی‌های پلاستیکی
تولید قطعات الکتریکی و الکترونیکی
ساخت انواع ظروف یک‌بار مصرف از طریق فرآیند ترموفرمینگ
کاربرد در ساخت شیلنگ‌ها، لوله‌های آب و فاضلاب‌

مزایای استفاده از کامپاند:
استفاده از بعضی از انواع کامپاند باعث افزایش مقاومت ضربه پذیری در دماهای معمولی و منفی می‌شود. ‌از دیگر مزایای کامپاند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقرون به صرفه بودن و ایجاد بازارهای رقابتی در میان همه تولیدکنندگان داخلی و خارجی
پخش استاندارد دوده به میزان یکنواخت
بالا بردن مقاومت محصول در برابر تابش مستقیم نور خورشید
افزایش استحکام و مقاومت در دماهای منفی
مصرف مواد اولیه پلیمری مطلوب و با کیفیت در ساخت محصول
تضمین کیفیت و کمیت در بازار فروش

جمع بندی
کامپاند پلیمری یکی از انواع افزودنی‌های پر مصرف در صنایع تولیدی پلیمر است. فرآیند تولید کامپاند مانند سایر محصولات پلیمری از طریق دستگاه‌های اکسترودر و فرآیند اکستروژن صورت می‌گیرد. هر کدام از انواع کامپاند، ویژگی‌ها، خواص و کاربرد متفاوتی دارند. مهم‌ترین انواع کامپاند شامل کامپاندهای پلی‌اتیلن و پلی پروپیلن به عنوان پرکننده، تمیزکننده رئولوژیکی، تقویت کننده با الیاف شیشه‌ای، مهندسی و … است که در صنایع مختلف کاربرد دارند. از کاربردهای آن‌ها می‌توان به مواردی مانند ساخت لوله‌های آب‌رسانی فشار قوی، تولید قطعات و لوازم خودرو، لوازم الکتریکی و همچنین انواع ظروف یک‌بار مصرف اشاره کرد


 
enlightenedآریو پلیمر قادر به تولید مجموعه ای از ترکیبات پلیمری با خواص سفارشی جهت استفاده در تولید محصولات پلیمری با پلیمرهای پایه مانند پلی کربنات، پلی استر، پلی استایرن، پلی اتیلن، پلی پروپیلن و ABS حاوی پرکننده های معدنی مختلف مانند تالک، کربنات کلسیم است. ، پودر ماسه و فایبرگلاس. این شرکت همچنین قادر به تولید ترکیبات پلیمری رنگی به درخواست مشتری می باشد.enlightened

 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری